W cyklu “Mity” postaram się przybliżyć informacje, które krążą na forach internetowych, na Facebook’u i w innych miejscach na temat finansów w Wielkiej Brytanii i są niestety nieprawdziwe,  powielane na podstawie niedomówień, plotek itp. Bardzo często zdarza się, że ktoś usłyszał jakąs informacje w banku np. to że osoba samozatrudniona – self employed – musi prowadzić działalność przez dwa lub trzy lata zanim może starać się o kredyt hipoteczny. Taka sytacja może mieć miejsce w danym banku, są jednak banki gdzie wystarczy rok działalności aby móc starać się o kredyt.

Kredyty dla self employed

Osoba gdy usłyszy coś takiego w swoim banku “pomaga” później innym mówiąc że trzeba prowadzić działalnośc dwa lata, robi to z pełnym przekonaniem i najpewniej myśli że pomaga komuś kto zadaje takie pytanie. W Wielkiej Brytanii jest kilkadziesiąt banków i instytucji finansowych, każdy ma inne kryteria, inaczej oblicza zdolność kredytową itp.

W internecie krąży też mit, że osoby samozatrudnione lub dyrektorzy firm LTD mają małe szanse na kredyt hipoteczny, mają inne warunki kredytowe. Otóż prowadzący działalność mają dostep do tych samych produktów, ich dochód traktowany jest dokładnie tak samo jak pracowników na etacie – niektóre banki biorą też pod uwagę zysk firmy (retained profit). Mit ten wziął się zapewne stąd, że jest część osób samozatrudnionych i dyrektrów LTD, które na rozliczeniu rocznym mają mały dochód. Argumenty są różne -“Nie chcę płacić podatku”, “Zabiorą mi benefity”. Jeśli ktoś rozliczy swój dochód na £10000 w skali roku to faktycznie nie zapłaci podatku, ale to ten właśnie dochód bank weźmie pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej.